Wiecha zamocowana

W grudniu ukończono jeden z najważniejszych a zarazem najtrudniejszych etapów powojennej odbudowy zamku. W Kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku, po 70 latach odbudowane zostało sklepienie ceramiczne powtarzające sklepienie zniszczone w 1945 r.
 
Z tej okazji zgodnie z tradycją budowlaną zamocowana została wiecha, była to okazja do podziękowania wszystkim pracownikom, którzy uczestniczyli przy realizacji tego etapu prac, jak również projektantom oraz wykonawcom.
Przy odbudowie sklepienia wykorzystano historyczne zworniki oraz elementy spływów sklepiennych, które wydobyte po 1945 r. z gruzów trafiły do kolekcji detalu architektonicznego i na wystawy. Dzięki zachowanej dokumentacji fotograficznej oraz wysiłkowi pracowników zamku
i konserwatorów udało się dopasować elementy tak aby trafiły na swoje pierwotne miejsce. Na nowych partiach ścian we wschodniej części kościoła wykute zostały bruzdy pod spływy sklepienne, brakujące elementy zostały wykonane na nowo w uproszczonej formie.

 
 
Powrót

Wsparcie udzielone z:

Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl