Pokonferencyjnie...

W piątek 29.01.2016 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się konferencja pn. Wyzwania turystyki kulturowej w perspektywie zakończenia prac w Zespole Kościoła Najświętszej Marii Panny w Malborku. Była to trzecia konferencja zorganizowana w ramach projektu "Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku", współfinansowanego z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
 
Tematem prezentacji była turystyka kulturowa w kontekście realizowanych prac budowlanych i konserwatorskich na Zamku w Malborku. Zaproszeni goście podkreślali szczególną rolę zamku jako największej atrakcji regionu i katalizatora do wszelkich działań dotyczących turystyki na Pomorzu. Ubiegłoroczna, rekordowa frekwencja muzeum i struktura ruchu turystycznego wskazują, że Zamek w Malborku cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów zarówno polskich jak i zagranicznych. Prelegenci podkreślali, że należy ten fakt wykorzystać i nieprzerwanie pracować nad nowymi pomysłami oraz udogodnieniami dla turystów np. poprzez wprowadzenie pakietów turystycznych, które łączą możliwość noclegu, wyżywienia oraz zwiedzania za jedną opłatą.
W przerwie konferencji na placu pomiędzy Bramą Snycerską a Karwanem otwarta została wystawa plenerowa pn. Wyzwania turystyki kulturowej w perspektywie zakończenia prac w zespole Kościoła NPM w Malborku, prezentująca działania jakie podejmuje Muzeum Zamkowe w Malborku aby sprostać oczekiwaniom turysty nastawionego na kontakt
z dziedzictwem kulturowym.
 
Ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych plansz, podzielonych na poszczególne sekcje. Pierwsza z nich poświęcona jest imprezom historyczno-rekonstruktorskim, druga opowiada o nietypowych formach zwiedzania malborskiego kompleksu zamkowego; kolejna obrazuje działalność związaną z organizacją koncertów muzyki klasycznej, jazzowej, itp. Ostatnia część wystawy przedstawia działania konserwatorskie podjęte w ostatnich latach, których zadaniem było przywrócenie wyglądu zamku sprzed drugiej wojny światowej, tak by turyści mogli podziwiać malborski pomnik historii w pełniej krasie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

 
 
Powrót

Wsparcie udzielone z:

Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl